Wielce Zwodnicza Scenografia Strony - wybierz przebranie: Sprawa Baudelaire'ów, Tajemnica WZS lub Snicket

różnice między książką a filmem

Film oparty został o fabułę trzech pierwszych tomów Serii niefortunnych zdarzeń: Przykrego początku, Gabinetu gadów i Ogromnego okna. Wymusiło to na scenarzystach poczynienie znaczących zmian w scenariuszu.

O ile Gabinet gadów i Ogromne okno odwzorowane są raczej wiernie, zmieniony został Przykry początek. Aby połączyć trzy tomy, Przykry początek rozbity został na dwie części - przed Cudownym ślubem i samo przedstawienie. W powieści Hrabia Olaf bezpowrotnie traci prawa do opieki nad dziećmi po nieudanej próbie poślubienia Wioletki, zaś w filmie wprowadzono wątek próby morderstwa dzieci poprzez pozostawienie ich w zamkniętym samochodzie, pozostawionym na torach. Olaf nie traci praw z powodu swojej chciwości - pan Poe uznaje to jedynie za lekkomyślność - dzięki czemu później udaje mu się odzyskać prawa do opieki. Inaczej również rozwiązano kwestię unieważnienia małżeństwa - w powieści Wioletka składa podpis lewą ręką, dzięki czemu podpis nie jest własnoręczny i małżeństwo nie jest ważne, podczas gdy w filmie próbuje to zrobić, jednak Olaf zauważa jej podstęp i każe jej podpisać się prawą ręką, a małżeństwo unieważnia Klaus, spalając akt ślubu.

Do filmu wprowadzono również wątek WZS, nieobecny w pierwszych trzech tomach serii. Członkami organizacji byli rodzice Baudelaire'ów, wujcio Monty, ciotka Józefina wraz ze swoim mężem i sam Lemony Snicket. Aby wprowadzić ten wątek i połączyć ze sobą członków organizacji, twórcy filmu wprowadzili nieobecne w serii złote lunety oraz wykorzystali charakterystyczne oko w innym jednak kształcie niż w książce.

Zakończenie filmu również odbiega od konwencji, w której utrzymane są powieść. W każdym z tomów Olaf w końcu uchodzi sprawiedliwości, aby dalej ścigać Baudelaire'ów, jednakże w filmie, po zdemaskowaniu jego planów podczas wystawiania Cudownego ślubu, zostaje aresztowany i skazany. Więcej, film pokazuje wręcz wykonanie wyroku i wyraźne zadośćuczynienie win, co jest poważnym naruszeniem zasady braku happy endu, pomimo późniejszej wzmianki o ucieczce Olafa z więzienia.

Najmniejszy elf, bohater animowanej sekwencji rozpoczynającej film, to również bohater wspomnianej w Nieautoryzowanej Autobiografii fikcyjnej książki, autorstwa Monty'ego Kensickle (nazwisko jest anagramem nazwiska Lemony Snicket).

Autorka: Luniasta

idź do góry
© Copyright 2006-2010 Random and Luniasta / XHTML 1.0 Strict Valid /
gdyby nie fakt, że Internet Explorer to beznadziejna przeglądarka, nie byłoby tego tekstu