Wielce Zwodnicza Scenografia Strony - wybierz przebranie: Sprawa Baudelaire'ów, Tajemnica WZS lub Snicket

01. Przykry początek

informacje okładki dedykacja list do czytelników list do wydawcy cytat streszczenie

podstawowe informacje

Numer tomu: 01
Tytuł tomu: Przykry początek
Tytuł oryginału: The Bad Beginning
Data oryginalnego wydania: 1999
Data polskiego wydania: 2002
Liczba stron: 175

Opiekun Baudelaire'ów: Hrabia Olaf
Przebranie: brak
Biblioteka: biblioteka prawnicza sędzi Strauss
Wskazówka z ostatniej strony: wąż, który owinął się wokół latarni
Forma listu do wydawcy: na zwykłym papierze listowym

okładki

Przykry początek The Bad Beginning The Bad Beginning - edycja filmowa

Przejdź do galerii okładek tomu

dedykacja

Dla Beatrycze -
ukochanej, upragnionej, umarłej.

list do czytelników

Drogi czytelniku!

Z przykrością zawiadamiam Cię, że książka, którą trzymasz w ręku, jest wyjątkowo nieprzyjemna. Opowiada ona historię trójki dzieci, którym wszystko układa się fatalnie. Pomimo uroku osobistego i inteligencji, rodzeństwo Baudelaire wiedzie żywot pełen przykrości i łez. Od pierwszych stron tej książki, gdy dzieci otrzymują tragiczną wiadomość, nieszczęście depcze im po piętach. Są jak magnesy przyciągające pecha

W tej jednej małej książeczce utrudniają im życie: chciwy i odrażający łotr, drapiące ubrania, straszny pożar, spisek mający na celu zagarnięcie ich majątku, oraz zimna owsianka na śniadanie.

Moim przykrym obowiązkiem jest spisanie smutnych przypadków rodzeństwa Baudelaire, lecz Tobie, Czytelniku, nic nie przeszkadza odłożyć tę książkę i poczytać sobie coś wesołego, o ile wolisz wesołe lektury.

Z szacunkiem
Lemony Snicket

list do wydawcy

Szanowny Wydawco,

Piszę do Pana z londyńskiego oddziału Towarzystwa Herpetologicznego, gdzie usiłuję stwierdzić, co stało się z kolekcją gadów doktora Montgomery’ego Montgomery’ego po tragicznych zdarzeniach, do których doszło w czasie, gdy sieroty Baudelaire pozostawały pod jego opieką.

W najbliższy wtorek, o godzinie 23.00, mój współpracownik pozostawi nieduże wodoszczelne pudełko w kabinie telefonicznej hotelu "Elektra". Proszę odebrać je koniecznie przed północą, aby nie wpadło w niepowołane ręce. W pudełku znajdzie Pan mój opis wspomnianych tragicznych zdarzeń, zatytułowany GABINET GADÓW, a także mapę okolic Parszywej Promenady, kopię filmu Śnieżne zombi oraz przepis Doktora Montgomery’ego na tort kokosowy. Udało mi się ponadto zdobyć parę zdjęć doktora Lucafonta, które ułatwią panu Helquistowi wykonanie ilustracji.

Proszę pamiętać, że jest Pan moją ostatnią nadzieją na to, że historia sierot Baudelaire ujrzy wreszcie światło dzienne.

Z całym należnym szacunkiem
Lemony Snicket

losowy cytat

- Przydałoby się tutaj trochę posprzątać - mruknął pan Poe, wytężając wzrok w ciemnym wnętrzu.
- Zdaję sobie sprawę, że mój skromny dom nie umywa się nawet do luksusów willi Baudelaire'ów - odparł Hrabia Olaf. - Wystarczy jednak mały zastrzyk waszych funduszy, aby go doprowadzić do ładu.

krótkie streszczenie

Rodzeństwo Baudelaire: 14-letnia Wioletka o umyśle wynalazcy; 12-letni Klaus - intelektualista i pożeracz książek oraz małe Słoneczko - dziewczynka w wieku niemowlęcym z talentem do gryzienia i przegryzania, przeżywają straszną tragedię. Bawiąc się na plaży otrzymują wiadomość, że ich dom spłonął a wraz z nim kochający rodzice. Opiekunem dzieci, których ogromny majątek Wioletka może przejąć dopiero po uzyskaniu pełnoletności, jest bankier, pan Poe. Oddaje je pod kuratelę Hrabiego Olafa, łajdaka nie z tej ziemi, który prowadzi własną trupę teatralną złożoną z takich jak on sam rzezimieszków.

rare edition

Wydawnictwo HarperCollins opublikowało kolejną edycję "Przykrego Początku" pod nazwą "The Bad Beginning: Rare Edition". Wydanie to zawiera nową okładkę, portret głównych postaci i dodatkowy rozdział z komentarzami Snicketa, które nawiązują do zdarzeń z późniejszych tomów SNZ.

Więcej informacji w artykule The Bad Beginning: Rare Edition.

idź do góry
© Copyright 2006-2010 Random and Luniasta / XHTML 1.0 Strict Valid /
gdyby nie fakt, że Internet Explorer to beznadziejna przeglądarka, nie byłoby tego tekstu