Wielce Zwodnicza Scenografia Strony - wybierz przebranie: Sprawa Baudelaire'ów, Tajemnica WZS lub Snicket

06. Winda Widmo

informacje okładki dedykacja list do czytelników list do wydawcy cytat streszczenie

podstawowe informacje

Numer tomu: 06
Tytuł tomu: Winda Widmo
Tytuł oryginału: The Ersatz Elevator
Data oryginalnego wydania: marzec 2001
Data polskiego wydania: 2003
Liczba stron: 120

Opiekun Baudelaire'ów: Jeremi i Esmeralda Szpetni
Przebranie: Gunter
Biblioteka: brak informacji
Wskazówka z ostatniej strony: przelatujący kruk
Forma listu do wydawcy: mokry i pomięty papier listowy

okładki

Winda Widmo The Ersatz Elevator

Przejdź do galerii okładek tomu

dedykacja

Dla Beatrycze
Gdy Cię poznałem, moje życie się zaczęło.
Niedługo potem Twoje się skończyło.

list do czytelników

Drogi Czytelniku!

Jeśli właśnie wziąłeś tę książkę do ręki, to nie jest jeszcze za późno, żeby ją odłożyć. Wzorem poprzednich książek z SERII NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ ta również nie zawiera na swych stronnicach nic prócz pasma nieszczęść, rozpaczy i niewygód, więc masz jeszcze czas, aby wybrać sobie coś innego do poczytania.

W rozdziałach niniejszej książki Wioletka, Klaus i Słoneczko Baudelaire napotykają ciemne schody, wielką lipę, przyjaciół w potrzasku, trzy tajemnicze litery, kłamcę i podstępną intrygę, tajne przejście i lemoniadę pietruszkową.

Zobowiązałem się pod przysięgą, że spiszę opowieść o sierotach Baudelaire, aby świat poznał straszne rzeczy, które je spotkały. Lecz jeśli Ty zdecydujesz się przeczytać inną książkę, to zaoszczędzisz sobie wielu godzin lęku i łez.

Z całym należnym szacunkiem
Lemony Snicket

list do wydawcy

Do Szanownego Wydawcy

Przepraszam za ten mokry papier listowy, ale piszę do Pana z miejsca przetrzymywania Trojaczków Bagiennych.

Następnym razem, gdy zabraknie Panu mleka, proszę zakupić nowy karton tego płynu w kasie numer 19 Nie-Takiego-Znów-Super-Marketu. Po powrocie do domu znajdzie Pan moją relację z ostatnich przeżyć sierot Baudelaire w tym strasznym mieście, zatytułowaną WREDNA WIOSKA. Tekst wetknięty będzie w pańską torbę na zakupy wraz z wypaloną pochodnią, czubkiem harpuna i mapą okresowych migracji gawronów WZS. Znajdzie Pan tam ponadto kopię oficjalnego portretu zbiorowego Rady Starszych, która pomoże p. Helquistowi w wykonaniu ilustracji.

Proszę pamiętać, że jest Pan moją jedyną nadzieją na to, że historia sierot Baudelaire ujrzy wreszcie światło dzienne.

Z całym należnym szacunkiem
Lemony Snicket

losowy cytat

- A ja wolę okraść was z majątku - poinformowała ją spokojnie Esmeralda. - Chcę was okraść, tak jak Beatrycze okradła mnie.

krótkie streszczenie

Cóż, przykro powiedzieć, ale nieszczęścia trójki młodych Baudelaire'ów zdają się nie mieć końca. Po katastrofalnym zakończeniu semestru w Szkole Powszechnej im. Prufrocka, trafiają pod kuratelę pary największych w mieście snobów - państwa Szpetnych.

Esmeralda i Jeremi Szpetni posiadają ogromny, luksusowy apartament (liczący 71 pokoi osobistych oraz dodatkowo bliżej nieokreśloną liczbę sypialni, salonów, jadalni etc.) na najwyższym - 66 piętrze budynku, znajdującego się przy Alei Ciemnej numer 667, w samym centrum miasta, niedaleko spalonej rezydencji Baudelaire'ów. Esmeralda Szpetna jest niebywale bogata, jako że pełni funkcję szóstego co do prestiżu doradcy podatkowego w mieście. Jej sympatyczny mąż Jeremi był kuzynem matki młodych Baudelaire'ów. Żywi autentyczny afekt do dzieci, które teraz zamieszkują w luksusowym apartamencie Szpetnych. Niestety, Jeremi ma tak słaby charakter - mówiąc otwarcie, jest potwornym tchórzem - że dzieci nie znajdują w nim oparcia w swej nierównej walce ze stałym prześladowcą, Hrabią Olafem.

idź do góry
© Copyright 2006-2010 Random and Luniasta / XHTML 1.0 Strict Valid /
gdyby nie fakt, że Internet Explorer to beznadziejna przeglądarka, nie byłoby tego tekstu