Wielce Zwodnicza Scenografia Strony - wybierz przebranie: Sprawa Baudelaire'ów, Tajemnica WZS lub Snicket

10. Zjezdne Zbocze

informacje okładki dedykacja list do czytelników list do wydawcy cytat streszczenie

podstawowe informacje

Numer tomu: 10
Tytuł tomu: Zjezdne Zbocze
Tytuł oryginału: The Slipery Slope
Data oryginalnego wydania: październik 2003
Data polskiego wydania: 2005
Liczba stron: 360

Opiekun Baudelaire'ów: Bruce
Przebranie: Wioletka i Klaus jako Śnieżni Skauci
Biblioteka: Biblioteka WZS
Wskazówka z ostatniej strony: grzyby na skałach
Forma listu do wydawcy: pisany ręcznie, na kartce przesiąkniętej wodą

okładki

Zjezdne Zbocze The Slipery Slope

Przejdź do galerii okładek tomu

dedykacja

Dla Beatrycze
Kiedyśmy się poznali, ty byłaś całkiem-całkiem,
a ja byłem sam.
Teraz zostałem całkiem sam.

list do czytelników

Drogi Czytelniku!

Wolimy, gdy rzeczy nie są śliskie - na przykład uścisk dłoni, zwierzątko domowe, surową marchewkę, itp. Niestety, w tym smętnym tomie Wioletka, Klaus i Słoneczko Baudelaire, odbywając ryzykowną eskapadę na szczyty osobliwych i frustrujących gór (i z powrotem) zaznają śliskości grubo ponad normę.

Aby oszczędzić wam nadmiaru obrzydzenia, nie wspomnę nawet o przykrych szczegółach niniejszej opowieści, a zwłaszcza o zaszyfrowanym komunikacie, toboganie, zdradzieckiej pułapce, roju komarów śnieżnych, podstępnym łotrze, zorganizowanej grupie młodzieżowej, naczyniu żaroodpornym z pokrywą oraz osobniku nieoczekiwanie ocalałym z wielkiego pożaru.

Ja, niestety, poświęciłem się bez reszty tropieniu i opisywaniu żałosnej historii sierot Baudelaire. Nie ma jednak powodu, abyście i wy poświęcali się tej sprawie, gdy możecie poświęcić się choćby wypuszczeniu tej śliskiej książki z rąk, prosto do najbliższego śmietnika albo głębokiego dołu.

Z poważaniem
Lemony Snicket

list do wydawcy

[Fragmenty w nawiasach kwadratowych są w liście zamazane.]

Szanowny Wydawco!

Przepraszam za wodolejstwo niniejszego pisma, lecz, niestety, atrament uległ rozcieńczeniu, co tu ozna[cza: "na]brał sporej domieszki słonej wody z oc[eanu] i osobistych łez niżej podpisanego". Nie jest łatwo prowadzić dochodzenie na pokładzie uszkodzonej łodzi p[odwod]nej, którą na kolejnym etapie s[woich p]rzygód zamieszkiwali Ba[udelair]e'owie. Pozostaje mi żywić skromną nadzieję, że przynajmniej resztka tego listu nie spłucze się do cna.

Groźn[a] gr[ota...]

losowy cytat

- "Skauci Śnieżni - recytowali Skauci Śnieżni - są aktywni, brawurowi, cierpliwi, dzielni, emblematyczni, fantazyjni, gościnni, humanoidalni, inteligentni, jowialni, karni, limitowani, ładni, młodzi, niewybredni, oficjalni, potulni, roztropni, skoszarowani, taktowni, uczesani, wielofunkcyjni, yeti, zapięci i żwawi - rano, wieczorem, w nocy, i przez cały dzień!".

krótkie streszczenie

Hrabia Olaf, który puścił z dymem wesołe miasteczko Karnawał Kaligariego i porwał Słoneczko, jedzie na szczyt Gór Grozy, by zniszczyć kwaterę główną wolontariuszy WZS. Wysyła też Wioletkę i Klausa Baudelaire'ów na pewną śmierć. Na szczęście rodzeństwu cudem udaje się zatrzymać staczający się w przepaść barakowóz i przetrwać atak komarów śnieżnych. W poszukiwaniu schronienia trafiają w jaskini na grupę Skautów Śnieżnych, wśród których króluje ich wstrętna koleżanka ze Szkoły Powszechnej im. Prufrocka, Karmelita Plujko. Tajemniczy, zamaskowany skaut prowadzi ich górskim tunelem do kwatery WZS, gdzie odkrywają tylko zgliszcza. Odkrywają też tożsamość skauta, który okazuje się Quigleyem Bagiennym, ostatnim trojaczkiem, rzekomo martwym bratem Izadory i Duncana. Trójka młodych detektywów odcyfrowuje różne zaszyfrowane wiadomości, ale im więcej ich poznają, tym bardziej niejasna jest dla nich tajemnica WZS.

idź do góry
© Copyright 2006-2010 Random and Luniasta / XHTML 1.0 Strict Valid /
gdyby nie fakt, że Internet Explorer to beznadziejna przeglądarka, nie byłoby tego tekstu